W dniach 24 do 29 czerwca 2019 roku strzelcy z IV Kompanii przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie oraz Jednostki Strzeleckiej 2020 ze Strzyżowa uczestniczyli w wakacyjnym szkoleniu poligonowym pod kryptonimem “LION -19” zorganizowanym w naszym ośrodku Centrum Natura.

Program szkolenia obejmował dwa bloki: pierwszy unitarny i drugi, zaawansowany dla przyszłych dowódców drużyn. Komendantem zgrupowania była z-ca dowódcy JS 2021 mł. insp. ZS Barbara GAJEWSKA. Strzelcy w trakcie ćwiczeń doskonalili wiadomości i umiejętności zdobyte w ciągu roku.. Zakres szkolenie obejmował m.in.: topografię, działania OPBMR, inż.- sap, regulaminy, przygotowanie do działań na polu walki, sygnały dowodzenia i łączności, maskowanie indywidualne, techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych, działania medyczne, szyki marszowe i patrolowe, reakcję żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych z wykorzystaniem karabinków paintball oraz  techniki survivalowe. Ponadto w  trakcie poligonu prowadzone były szkolenia specjalistyczne: techniki linowe wspinaczkowe, które prowadził instruktor wspinaczki wysokogórskiej i alpinistyki przemysłowej – Pan Grzegorz Barć oraz pozyskiwanie pożywienia i leków w terenie leśnym w ramach szkolenia SERE – Pan  mgr farm. Bartosz Jemioła.  Po ćwiczeniach młodzież  mogła odpocząć na basenie lub przy wspólnym ognisku.

Wyjątkowym punktem zajęć był trening strzelecki na strzelnicy bojowej piechoty w Nowej Dębie prowadzony przez żołnierzy zawodowych z 1 batalionu strzelców podhalańskich oraz na strzelnicy myśliwskiej w Borze k/Głogowa prowadzony przez Pana Wojciecha Kluza-instruktora strzelectwa sportowego. Strzelanie prowadzone było z karabinka szturmowego wz. 96 beryl, kbk AKMS, karabinka sportowego KBKS oraz pistoletu WIST. Celem szkolenia było prowadzenie ognia na celność i skupienie. W trakcie poligonu przeprowadzono sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznej, wszyscy uczestnicy szkolenia zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Ćwiczenia poligonowe pod kryptonimem “LION-19” zakończyły się zajęciami dzienno – nocnymi, podczas których strzelcy zapoznali się z elementami SERE. W trakcie poligonu przeprowadzono sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznej, wszyscy uczestnicy szkolenia zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Całość medyczne zabezpieczał: Samodzielny Pluton Medyczny z JS 2021.

Pełna relacja na stronie Zespołu Strzeleckiego Rzeszówhttp://www.strzelec.erzeszow.pl/aktualnosci/109-letnie-szkolenie-poligonowe—lion—-19?fbclid=IwAR3v1Fki03EvZ285dUcREtNG1MpSzqBOCSPqS9HNtfWxbm4Ku4qx7SXaIYw